تخریب خانه حمید سبزواری

خانه مرحوم استاد حمید سبزواری معروف به پدر شعر انقلاب که مربوط به اواخر دوره قاجار بود در پی بارندگی های اخیر در این شهر تخریب شد. بارش‌های رگباری اخیر سبب تخریب دیوار جنوبی و هشتی ورودی این ضلع خانه استاد حمید سبزواری که مصالح عمده آن خشت و گل بود شده است.

تخریب خانه حمید سبزواری


قرار بر این بود که منزل مرحوم سبزواری پس از مرمت تبدیل به خانه شعر انقلاب شود. این مکان بر مبنای تفاهمنامه بین دانشگاه حکیم سبزواری و محسن ممتحنی پسر مرحوم سبزواری با هدف بهره‌ برداری ادبی و فرهنگی به مدت ۱۵ سال به دانشگاه حکیم سبزواری واگذار شد. . هر چند می توان تفاهم نامه سه سال قبل بین دانشگاه حکیم سبزواری و ورثه این شاعر که قرار بود بعد از مرمت بنا از آن به مدت ۱۵ سال بهره برداری ادبی و فرهنگی کنند را عاملی دانست که هیچ نهاد دیگری برای ساماندهی این بنای تاریخی پادرمیانی نکرد، اما شاید هشدارها برای نجات خانه می توانست راه دررویی برای حفاظت از این بنای تاریخی باشد. رضا سلیمان نوری، رئیس هیات مدیره انجمن چهارباغ خراسان رضوی با بیان اینکه بعد از عقد تفاهم نامه این بنای تاریخی در اختیار دانشگاه حکیم سبزواری قرار گرفت و به همین دلیل، ورثه بنا نمی توانست نسبت به وضعیت آن دخالتی داشته باشد، می گوید: مدتی قبل بخشی از خانه به دلیل بارندگی ها تخریب شد، اما شهرداری قدم آخر برای تخریب بیشتر این بنای تاریخی را برداشت. او با اشاره به اینکه خانه در کوچه باریکی قرار داشت و با تغییرات به وجود آمده در آن منطقه، دیوار خانه در حریم خیابان قرار گرفته بود، ادامه می دهد: شاید این وضعیت، انگیزه ای برای شهرداری ایجاد کرد که دیوار را تخریب کند. هر چند قبلا قرار بود که آن بخش از خیابان تبدیل به پارک شود و خانه بدون تغییر باقی بماند. وی مساحت این خانه تاریخی را حدود ۷۰۰ مترمربع بیان می کند .

تخریب خانه حمید سبزواری


خانه حمید سبزواری یک بنای مسکونی و معمولی بدون آرایه و تزئینات معماری است. این بنا به دو ضلع تقسیم شده که قدمت ضلع غربی آن متعلق به اواخر دوره قاجار و ضلع شرقی مربوط به پهلوی اول است اما چون ملاک های ثبت بناهای تاریخی را نداشته، به ثبت میراث فرهنگی در نیامده است. این خانه در همان دوره به عنوان تکیه یا مکان برگزاری مراسمات سوگواری مورد استفاده قرار می گرفته است.
این بنا شامل سه بخش شرقی، مرکزی و غربی است که بخش شرقی آن از بین رفته، بخش مرکزی بنای جدیدی است و بخش غربی آن اثری تاریخی است که قدمتش به دوره قاجار می رسد. عملیات مرمت شامل دیوارچینی، تعمیر طاقها، تعویض پروازبندیها، سبک سازی پشت بام، جداره سازی، تراش اندودها و اندود دوباره جداره ها و سرچین دیوارها می شد که بیش از دو میلیارد ریال اعتبار لازم داشت که از محل اعتبار پژوهشی دفتر ریاست دانشگاه سبزوار و وزارتخانه تامین شود.اما متاسفانه این امر هیچ وقت میسر نشد. با بیان اینکه تخریب خانه حمید سبزواری به جهت تعریض کوچه بوده که توسط شهرداری انجام شده است، شنیده‌ها حاکی از آن است که این خانه برای همسایه‌ها مشکل ایجاد کرده در همین راستا تخریب و تعریض انجام شده است. هر چند دانشگاه حکیم سبزواری مدتی قبل در نامه ای به ورثه این شاعر اعلام کرد که براساس قانون و به علت تعریض کوچه، باید بخشی از دیوار خانه برداشته شود اما نه دانشگاه و نه ورثه اقدامی در این زمینه انجام ندادند
حسین آقاممتحنی معروف به ‘حمید سبزواری’ شاعر معاصر که پدر شعر انقلاب لقب گرفته است سحرگاه شنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۵ در ۹۱ سالگی در یکی از بیمارستانهای تهران چشم از جهان فروبست. وی روز ۲۶ خرداد در بوستان جانبازان شهر سبزوار به خاک سپرده شد.
از آثار استاد سبزواری می توان به ‘دیوان اشعار، کاروان سپیده، یاد یاران، سرود درد، گزیده ادبیات معاصر و سرود سپیده’ اشاره کرد. اشعار استاد سبزواری روایتی از حوادث و وقایع دوران انقلاب اسلامی است که در تمامی این اشعار پایداری وی در برابر آرمان‌های انقلاب اسلامی به خوبی مشاهده می‌شود.

تخریب خانه حمید سبزواری


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

© 2020: تور لحظه آخری|تور دقیقه ی 90|تور آفردار|تور تخفیف دار | Travel Theme by: D5 Creation | Powered by: WordPress