چه کنیم در صف جاذبه ها معطل نشویم !

۱۰ فروردین ۱۴۰۰

وقتی به شهر یا کشوری به صورت تفریحی و سیاحتی سفر می کنید، دوست دارید که از جاذبه های تاریخی و گردشگری مقصد دیدن کنید اما برخی از این مکانها دارای صف طویلی برای گرفتن بلیت ورودی و دیدن آن مکان دارد . شاید این سوال برایتان پیش بیاید چه کنیم در صف جاذبه ها معطل نشویم !؟ چون هیچ چیز به اندازه‌ی ایستادن در صف‌های طولانی و گیر افتادن در شلوغی، ذوق گردشگران را در سفر کور نمی‌کند! در این مطلب ما شمارا راهنمایی می کنیم تا با رعایت این نکات و راهکارها کمتر در صف ها معطل شوید .

احتمالاً دلیل این‌که این همه راه را تا اروپا آمده‌اید این است که از جاهای معروفی مثل برج ایفل در فرانسه، کلیسای وستمینستر در انگلیس یا کولوسئوم در رم دیدن کنید؛ اما معمولاً مردم این نکته را فراموش می‌کنند که همزمان با آن‌ها، میلیون‌ها توریست دیگر نیز به همین خاطر به این کشورها سفر می‌کنند. وقتی می‌شود با استفاده از چند ترفند، از وقتتان در سفر نهایت استفاده را ببرید، چرا آن را در شلوغی‌ها و ایستادن در صف‌های طولانی تلف می‌کنید؟ راهکارهایی که در ادامه به شما پیشنهاد می‌دهیم، در همه‌ی کتاب‌های راهنمای سفر نوشته شده‌اند؛ پس این کار، راز خاصی ندارد؛ فقط باید روی کسب اطلاعات کافی و برنامه‌ریزی‌ بیشتر کار کنید.

صف جاذبه ها

در این مطلب می خوانید :

زمان بندی درست برای مسافرت

در خیلی از شهرها، امکان بازدید از بعضی مقاصد گردشگری در روزهای خاص وجود ندارد. در فصل‌های گردشگری بیشتر از هر زمانی این موضوع مهم است؛ زیرا وقتی بیشتر جاها در یک روز به خصوص تعطیل باشند، مردم به سمت مکان‌های باقی مانده‌ی معروف هجوم می‌برند. برای مثال، بیشتر موزه‌ها در پاریس، سه شنبه‌ها تعطیل هستند. بنابراین، «کاخ ورسای» که از معدود موزه‌های باز این شهر است، به شدت شلوغ می‌شود. به علاوه، اول وقت از مکان‌های دیدنی بازدید کنید که هنوز زیاد شلوغ نشده‌اند یا بعد از فروخته شدن اکثر بلیت‌ها و اتمام کار همه، تازه گشت و گذارتان را شروع کنید. همچنین، بعضی از جاها یک یا دو روز هفته تا دیر وقت باز هستند که موقعیتی استثنایی برای فرصت طلبان است! زیرا اکثر گردشگرانی که از صبح بیرون بوده‌اند، شب‌ها خسته و مانده در هتل‌هایشان در حال استراحت هستند.

میانبر ها را بلد باشید

حتی در شلوغ‌ترین مکان‌ها نیز معمولاً یک راه در رو وجود دارد. مثلاً می‌توانید یک راه فرعی پیدا کنید که صف‌های کوتاه‌تری دارند یا به دنبال تورهای راهنمایی بگردید که هنوز جای خالی برای رزرو دارند. ورودی‌ مقاصد گردشگری، تنها مکان برای تهیه‌ی بلیت نیستند؛ می‌توانید از جاهای خلوت‌تری هم بلیت بخرید. در مورد راه‌های فرعی، می‌توانیم موزه‌ لوور فرانسه را مثال بزنیم. ورودی اصلی موزه لوور و هرم شیشه‌ای آن در شرایطی که در یک صف طولانی برای عبور از درگاه چک امنیتی منتظر هستید، چندان جذاب به نظر نمی‌رسند. شما نمی‌توانید چک امنیتی در زمان ورود را دور بزنید ولی اگر از ورودی زیرزمینی استفاده کنید، به علت شلوغی کمتر، صفی کوتاه‌تر را پیش روی خود خواهید داشت.یک راه دیگری هم وجود دارد که البته کمی برایتان خرج برمی‌دارد، اما کاملاً ارزشش را دارد. رزرو جا در تورهای راهنما، معمولاً از یک ماه جلوتر امکان پذیر است. اگر هم این کار برایتان مقدور نبود، معمولاً حداقل چند جای خالی در این تورها باقی می‌ماند که با پیوستن به آن‌ها می‌توانید از ایستادن در صف خلاص شوید.
در شهر میلان نیز می‌توانید یک تور اتوبوس سواری را انتخاب کنید که شامل توقف‌ هایی آسان در شام آخر لئوناردو داوینچی نیز می‌شود ولی معمولا از یک ماه پیش لیست رزرو آن پرشده است.
در کلیسای جامع بازیلیکا یا سن مارکو (St. Mark’s Basilica) در ونیز نیز شما می‌توانید در یک صف بی ‌پایان به‌آرامی پیش بروید یا این‌که به‌جای آن به یک کلیسای نزدیک رفته کوله ‌پشتی یا کیف بزرگ خود را تحویل بدهید و نشانه تحویل دادن کیف را از آن‌ها بگیرید. در ادامه می‌توانید به کلیسای بازیلیکا بازگشته و مستقیما به اول صف بروید و با نشان دادن این نشانه تحویل، بدون صف وارد شوید. برای یادگیری ترفندهایی ازاین‌دست نیز بهتر است به سراغ کتاب‌های راهنمای گردشگری بروید.

صف جاذبه ها

از قبل رزرو کنید

یکی از راه‌های کم دردسر برای فرار از شلوغی، زودتر جا رزرو کردن برای خودتان در یک ساعت به خصوص است. امروزه اکثر موزه‌ها با گوشی موبایل قابل رزرو هستند و حتی بعد از خرید بلیت به صورت آنلاین، احتیاجی نیست آن را پرینت کنید. کافی است تا در وقت رزرو شده‌ به آنجا بروید و با چهره‌ای پیروزمندانه از کنار صف رد شوید و بدون معطلی، به بازدیدتان برسید!
برخی از مناطق گردشگری (برای نمونه بناهای بسیار قدیمی که برای پذیرایی از جمعیت بالای گردشگران ساخته نشده بوده‌اند) تقریبا همیشه و در تمامی طول روز و در بیشتر روزهای سال، پر از جمعیت هستند. خوشبختانه بسیاری از مناطق گردشگری، بلیت‌های خود را پیش ‌فروش می‌کنند که این بلیت‌ها می‌توانند مجوز ورود شما در ساعات خاصی تضمین کنند (البته معمولا هزینه اندکی برای رزرو بلیت از شما گرفته خواهد شد که البته ارزش پرداخت را دارد.) درحالی‌که صدها گردشگر در طول صف طولانی در حال عرق ریختن هستند، کسانی که از قبل بلیت رزرو کرده‌اند می‌توانند با نشان دادن بلیت از پیش رزرو شده خود، مستقیما به محل رسیده و به آن وارد شوند. مسلما چنین چیزی برای صرف جویی در زمان شما ارزشمند خواهد بود. در برخی از مواقع، از پیش بلیت گرفتن به معنای خریدن بلیت در ساعاتی قبل از مراجعه به محل در همان روز است. برای مثال اگر شما بلیت ورود به برج لندن را در یک ایستگاه فروش سوغاتی بخرید، می‌توانید از صف خرید بلیت در خود برج خلاصی پیدا کنید. برای مکان‌های گردشگری دیگر نیز ممکن است نیاز به این داشته باشید که از هفته‌ها و حتی ماه‌ها قبل، برای رزرو بلیت اقدام کنید.
برخی از مکان‌های گردشگری به داشتن معطلی‌های خسته‌کننده، بدنام هستند. این لیست شامل برج ایفل، موزه واتیکان در رم، موزه پیکاسو در بارسلونا و گالری‌های مشهور فلورانس (مانند مجسمه داوود میکلانژ در گالری آکادمیکا و گالری اوفیتزی به‌عنوان یک نمایشگاه آثار دوران رنسانس ایتالیا) نیز می‌شود. در این مکان‌ها، صف‌ها کاملا با رزرو بلیت قابل پرهیز هستند. پس از این‌که متوجه شوید که این امر چقدر ساده است و صدها گردشگر ناراحت را که بدون رزرو در صف ایستاده‌اند مشاهده کنید، تعجب آن‌ها از ورودتان برایتان عجیب نخواهد بود. وقتی‌که تاریخ رفتن خود به یک محل به‌صورت قطعی معلوم شد، برای رزرو کردن بلیت آنجا اقدام کنید.

صف جاذبه ها

کارت گردشگری و بلیط ترکیبی تهیه کنید

برای بیشتر مکان‌های دیدنی، می‌توانید کارت گردشگری تهیه کنید که تا مدت زمان به خصوصی (معمولاً ۲۴ ساعت) اعتبار دارند. با استفاده از این کارت‌ها، هزینه‌ی ورودی اکثر جاذبه‌های گردشگری، برایتان رایگان یا بسیار کم درمی‌آید. همچنین بیشتر کارت‌های گردشگری، استفاده‌ی رایگان از وسایل نقلیه‌ی عمومی، دفترچه‌ی راهنما و نقشه‌ی شهر را نیز شامل می‌شوند. حتی اگر هزینه‌ی پایین آن نسبت به خدماتی که دریافت می‌کنید را در نظر نگیریم، همین که شما را از صف‌های طولانی نجات می‌دهند و برایتان وقت بیشتری می‌خرند، دلیل خوبی برای گرفتن این کارت‌ها است. علاوه بر آن، کارت‌های گردشگری برای شما این امکان را به وجود می‌آورند تا به صورت رایگان از مکان‌هایی که شهرت جهانی ندارند نیز بازدید کنید؛ کاری که اگر مجانی نبود، شاید آن را انجام نمی‌دادید. گزینه‌ی بعدی، یعنی بلیط‌های ترکیبی، به این شکل هستند که ورودی یک جای معروف را با یک یا دو مکان کم اهمیت‌تر، ترکیب می‌کنند. شاید نسبت به گزینه‌ اول، کمی برایتان گران‌تر دربیاید، اما اگر امکان خرید کارت گردشگری را نداشتید، بلیط‌های ترکیبی نیز انتخاب خوبی برای فرار از شلوغی‌ها به حساب می‌آیند.
در برخی از محل‌ها، این بلیت‌ها می‌توانند در حدی بسیار بالا در زمان و پول شما صرفه ‌جویی کنند. در سایر مناطق نیز شما باید بدون وقفه از یک منطقه به منطقه دیگر بروید تا بتوانید به‌اندازه پول صرف شده برای بلیت، به مناطق گردشگری سرزده باشید. ابتدا یک حساب ‌وکتاب ساده انجام بدهید: هزینه مجموع پرداختی برای مشاهده نقاط موردنظر خود به‌صورت مستقل را با یکدیگر جمع کرده و آن را با هزینه این بلیت‌ها مقایسه کنید. بااین‌وجود به یاد داشته باشید که وقت طلا است، اگر این بلیت‌ها به شما اجازه می‌دهند تا از صف‌های طولانی پذیرش پرهیز کنید، خریدن آن‌ها به‌ صرفه خواهد بود. برای نمونه بلیت موزه‌های پاریس، مجموعه‌ای از مناطق گردشگری درجه‌یک (شامل موزه‌های لوور، اورسای، برج نوتردام و کاخ ورسای) را شامل می‌شود و شما با خریدن این بلیت، از ایستادن در صف خرید بلیت ورود به این مکان‌ها معاف خواهید بود. کارت شهر مادرید نمی‌تواند صرفه‌ جویی مالی بسیار زیادی برای شما به همراه داشته باشد ولی به شما اجازه می‌دهد تا بتوانید در فصل اوج ورود گردشگران، بدون صف به مکان‌هایی مانند کاخ سلطنتی و موزه دل پرادو وارد شوید.
بلیت‌های ترکیبی نیز ورود به مکان‌های گردشگری مهم را با مجوز ورودی چند جاذبه توریستی کم‌ اهمیت‌تر که گردشگران کمتری را به خود جذب می‌کنند، ترکیب می‌کند. خبر بد در این میان این است که شما برای دیدن یک جاذبه خاص، مجبور به پرداخت برای چند جاذبه مختلف خواهید بود. بخش مثبت این موضوع این است که شما می‌توانید با خرید بلیت یادشده در محل جاذبه‌های کم طرفدارتر، به جاذبه پرطرفدار اصلی رفته و بدون نیاز به ایستادن در صف، وارد شوید. برای ورود به مکان‌هایی مانند کلوسئوم در رم یا موزه کاخ دوک در ونیز ممکن است بیش از یک ساعت در صف باشید و به همین دلیل نیز می‌توانید در این مکان یک بلیت ترکیبی بخرید (یا این‌که به مکان‌های شریک در بلیت ترکیبی که خلوت‌ تر هستند رفته و بلیت را از آنجا بخرید) و مستقیما به محل یادشده وارد شوید.در هر صورت، اگر یکی از این کارت‌ها را در دست دارید، خجالت نکشید و به جلوی صف بروید تا از آنجا شما را بیشتر راهنمایی کنند.

صف جاذبه ها

           


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

© 2021: تور لحظه آخری|تور دقیقه ی 90|تور آفردار|تور تخفیف دار | Travel Theme by: D5 Creation | Powered by: WordPress